. . .
. strona główna oferta o Feng Shui o mnie linki kontakt .

Co to jest feng shui?

Często zdarza nam się, że przebywając w różnych pomieszczeniach, w różnych mieszkaniach czy domach odczuwamy, że coś jest nie tak lub czujemy się w danym pomieszczeniu świetnie i chętnie tam wracamy.

Jeżeli Architekt powie nam, że coś jest "nie tak" z podłogą lub dekorator wnętrz stwierdzi, że w danym pokoju "coś nie pasuje" to oznacza, że wyczuli oni brak harmonii materii pomieszczenia i starają się dojść do tego dlaczego jest coś nie tak.

Coraz częściej zdarza się także, że ludzie po wejściu do jakiegoś mieszkania stwierdzają, że czują się tu jak u siebie, albo, że właśnie kupili dom bo czuli, że będzie dla nich odpowiedni. To właśnie jest przykład na istnienie materii Qi, którą w dzisiejszych czasach odważnie przedstawiał Albert Einstein. On także uważał, że ciała stałe mają energię.
Zanim powstała teoria względności, kompas i naukowe dowody na ruchy planet, ludzie obserwowali otaczający ich świat, aby lepiej go zrozumieć.
Mistrzowie feng shui od wieków specjalizują się w analizowaniu energii materii przy wykorzystaniu wielu nauk.

Dlatego według Chińczyków feng shui jest i sztuką, i nauką.

Feng shui w dosłownym tłumaczeniu to "wiatr i woda" czyli podstawowe siły, które kształtują teren i mają wpływ na powodzenie człowieka.

Najmocniej ta sztuka rozwinęła się za czasów Dynastii Tang. Wcześniej była znana pod nazwą sztuka "Kan Yu", która wykorzystując proste zasady yin i yang pomagała w doborze najdogodniejszego miejsca pod budowę m.in. miast, domów i grobowców.

Feng shui bada zależności jakie występują pomiędzy człowiekiem - jego otoczeniem w jakim żyje i pracuje - i czasem. Konsultant feng shui badając teren i miejsce przebywania człowieka, poddaje ocenie przepływ energii Qi na tym terenie i analizuje jaki ta energia ma wpływ na mieszkańców. Siły wiążące się z danym terenem mogą pozostawać w harmonii lub w chaosie. Ma to duży wpływ na nasze zdrowie i relacje międzyludzkie. Jeżeli przepływ energii Qi jest zablokowany to wówczas może nadejść niepowodzenie.
Ekspert feng shui może ustalić źródła niekorzystnych wpływów w istniejących i planowanych budowlach, i zaproponować sposoby złagodzenia niepowodzenia.

Należy pamiętać, że dotrzymanie wskazówek feng shui sprzyja zdrowemu i szczęśliwemu życiu, lecz nie zagwarantuje w stu procentach zdrowia, szczęścia i powodzenia. To zależy także od naszego własnego postępowania. Chińczycy wierzą, że jeżeli będziemy działali w zgodzie z prawami wszechświata, wówczas będzie nam sprzyjać powodzenie.
Feng shui nie jest religią. Jest systemem opartym na uważnej obserwacji sił niebiańskich (czas) i ziemskich ( otaczająca nas przestrzeń) oraz sposobu oddziaływania ich energii Qi. Feng shui to generalnie sztuka życia w harmonii z otaczającymi siłami natury.